pondelok 13. júla 2015

Lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche (alebo ako nepredať akcie Prima banky)

Pod titulkou "Mesto ponúka na predaj akcie Prima banky" uverejnil dnes (13. júla 2015) portál PNky (http://www.pnky.sk/aktuality/mesto-ponuka-na-predaj-akcie-prima-banky/) informáciu, že sa mesto Piešťany na základe podnetu od väčšinového vlastníka "rozhýbalo" a chce predať svojich pár mizerných akcií tejto banky  verejnou súťažou (aj keď nie v zanedbateľnej hodnote). Je mi záhadou, prečo zvolili poslanci tento postup. Dá sa len hádať, že tak len bezhlavo nasledovali zamestnancov mestského úradu, ktorý takýto postup navrhli. Je totiž úplne infantilné očakávať, že by také malé množstvo akcií kúpil niekto iný, ako väčšinový spoluvlastník. A ten urobil ponuku len preto, že mu to vo vzťahu k minoritným vlastníkom ukladá zákon. Tých pár akcií, čo by kúpou získal, vôbec nepotrebuje. On aj bez nich úplne ovláda banku a takto by mal s kúpou len zbytočné (aj keď z jeho pohľadu nie príliš veľké) výdaje. 

Mesto Piešťany malo preto okamžite reagovať na ponuku Prima banky a rýchlo predať akcie (kým si to Prima banka nerozmyslí).

Že to nejde? Že sa to zákonným spôsobom nedá? Že sa musí urobiť verejná súťaž? Ale ba! Len sa pozrite, ako sa prenajal zimný štadión. Cez "osobitný zreteľ" sa nielenže nemusela súťaž robiť, ale sa prenájom mohol prihrať kamarátovi. A aby to nebolo také úbohé, pridal sa ešte "príspevok". 150 tis. € ročne na energie. A že sa ten príspevok mal zmenšovať a po 5 rokoch zaniknúť? Šikovný dodatok č. 3 vyriešil aj túto "chybičku" zmluvy a príspevok predĺžil na celú dobu prenájmu. A že v zmluve nie je ani zmienka o uspokojení nejakého "verejného záujmu", ktorý by tam mesto Piešťany malo mať garantovaný? Veď čo, občania zaplatia dane aj tak. A čo s nimi (daňami) urobia poslanci, už občania, až do najbližších volieb, ovplyvniť nedokážu.

Takže panie a páni poslanci, je to len na vás. Myslieť, myslieť, myslieť. Úradníci mestského úradu, ani primátor vám nepomôžu. Ale to už asi viete aj sami. Že najlepšie je uplatňovať voči nim staré známe "Dôveruj, ale preveruj."

A čo teraz s akciami Prima banky? Obávam sa, že mesto namiesto 22 800 €, ktoré ponúkala Prima banka, nezíska nakoniec nič - teda len, že mu tie bezcenné akcie zostanú. Podobne ako akcie zadĺžených Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a.s., s ktorými si mesto teraz už môže akurát tak utrieť čelo, keď v minulosti odmietlo ponuku majoritného akcionára na odkúpenie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára